Ja

Wpisy

 • niedziela, 05 lutego 2012
 • poniedziałek, 10 października 2011
  • Wpis bez tytułu

   Nigdy nie zapomnę tęż naszej dawnej wychowawczyni pani M.P,która prowadziła koło teatralne razem z panią wysocką .Zajęcia były bardzo fajne i ciekawe pełne pasji i zainteresowania teatrem uczęszczałam na te zajęcia w kl.4 i trochę w 5 ,ponieważ pani pankowska odeszła a zajęcia się rozpadły  a szkoda...... :) 

   Pozdro !

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sandra5c
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 października 2011 19:54
 • wtorek, 13 września 2011
  • Wpis bez tytułu

   Hej

   koniec wakacji,szkoda....takie miłe czasy odpłynęły a nadeszły 

   czasy nauki,szybko zleciało pamiętam kiedy byłam w 4 kl.a juz jestem w 6

   klara przyjechała 

   pomagam jej w nauce no i mam oczywiście czas wolny z koleżankami

   A w kwietniu bal szóstych klas ciekawe z kim pójdę

   mmmmmmmmm....

    

   Długo też nie pisałam na blogu ale i to się zmieni cały rok szkolny

   się zmieni

   Ten rok to będzie coś wyjątkowego i pożytecznego!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sandra5c
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 września 2011 17:15
 • poniedziałek, 25 lipca 2011
  • Wpis bez tytułu

   Hej ! Są wakacjje a Klara wyjechała do holandii i bez niej ciąle jest nudno....

   siedze i siedze i siedze  no i długo nie pisałam na blogu.

   Nie ma z kim pogadać na gg zeznajomych... Pa Pa jak coś to piszcie

   Lecę! 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   sandra5c
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 lipca 2011 15:22
 • niedziela, 03 lipca 2011
  • Ciekawe co/?.. czy istnieje do tej pory nikt go nie znalazł

    

   Kamień filozoficzny

   Kamień filozoficzny (łac. lapis philosophorum) – legendarna substancja od wieków poszukiwana przez alchemików, zamieniająca metale nieszlachetne w szlachetne. Grecki alchemikZosimos z Panopolis określił ją mianem xerion (→ arab. El Iksir, łac. elixir, pol. eliksir). Znany też jako tynktura (od łac. "tinctura" - nalewka). [edytuj]

    

   Poszukiwania  kamienia filozoficznego zaczęły się ok. I wieku n.e., gdy zatrudnieni w egipskich świątyniach rzemieślnicy podejmowali próby tworzenia imitacji kamieni szlachetnych oraz cennych barwników. Dysponowali specjalnymi umiejętnościami, które trzymali w sekrecie przed innymi. Ich nastawienie do materii zdradzało cechy mitologiczne: uważali, że jest ona święta i ożywiona. Ponieważ należeli do stanu kapłańskiego, mieli dostęp do wiedzy hellenistycznej, znali grecką filozofię przyrody. Od Arystotelesa przejęli ideę, że materia składa się z materii (gr. hyle) i formy (ducha, gr.pneuma). O dziejach zstąpienia tego ducha w materię oraz o możliwości jej powrotu do Demiurga, z czym związane było uwolnienie od cielesności, nauczała gnoza, przeżywająca w Aleksandrii w II wieku okres prawdziwego rozkwitu.

   Właściwości[edytuj]

   Kamień filozoficzny – według alchemików od późnej starożytności – miał być substancją, za pomocą której metale nieszlachetne (na przykład rtęć, ołów) można by przekształcić w wyniku procesu transmutacji metali (łac. transmutatio metallorum) w metale szlachetne: złoto lub srebro - bez zasady "równej wymiany". Znany był również jako Bazyliszek, sprawiał bowiem, iż rtęć krzepła, zamieniając się w złoto; określano go mianem Salamandry, ponieważ był niepalny; znany był też jako Kameleon, ponieważ człowiek, wpatrując się w niego, widział grę zmiennych barw (tzw. "pawi ogon", łac. cauda pavonis). Utożsamiano go z obojnaczym Merkuriuszem, ponieważ wyrażał całość, współistnienie sprzeczności (łac.coincidentia oppositorum): płci (bóg Merkury jest obojnakiem) czy stanów skupienia (rtęć, znana też jako merkuriusz, nie jest ani cieczą ani metalem lub jest i jednym i drugim). Kamień filozoficzny był kwintesencją (od łac. quinta essentia, "piąta esencja"), czyli jednością czterech żywiołów.


   Poszukiwania  kamienia filozoficznego zaczęły się ok. I wieku n.e., gdy zatrudnieni w

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   sandra5c
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 lipca 2011 08:25
 • czwartek, 12 maja 2011
  • Wpis bez tytułu

   Koniecznie przeczytajcie tę książkę!W Zorzy północnej (wydanej w Ameryce Północnej pod nazwą Złoty kompas), bohaterka, Lyra Belacqua, młoda dziewczyna wychowana w Kolegium Jordana, zamkniętym środowisku akademickim znajdującym się w Oksfordzie, i jej dajmon Pantalaimon, dowiadują się o istnieniu Pyłu, dziwnej nowo odkrytej cząstki elementarnej, uznawanej przez Magisterium za dowód na grzech pierworodny. Pył jest materią przyciągną przez wszelkie inteligentne formy życia, choć badania nad nim wykazują, iż jest słabiej oddziałuje z małymi dziećmi, jak sądzi Kościół, z powodu ich niewinności. W celu empirycznego dowiedzenia tego faktu porywane są dzieci z całego świata. Wywozi się je daleko na północ i przeprowadza się potworne doświadczenia, cała sprawa zachowywana jest jednak w tajemnicy przez dostojników kościelnych. Lyra i Pantalaimon wyruszają na północ w celu uratowania ich najlepszego przyjaciela Rogera Parslow i innych dzieci z tej niebezpiecznej sytuacji, w ich działaniach pomagają im Panserbjørne (niedźwiedź pancerny) Iorek Byrnison, John Faa i Ojciec Coram przywódcy zgromadzenia cygańskiego, aeronauta Lee Scoresby i wiedźma Serafina Pekkala. Po zmaganiach z niedźwiedziami pancernymi, wiedźmami, Tatarami i wygraniu wielu potyczek, Roger zostaje zabity przez Lorda Asriela, ojca Lyry, w jego udanym eksperymencie stworzenia mostu łączącego wymiary. Lord Asriel i Lyra wraz Pantalaimonem przechodzą przez most osobno w celu poszukiwania źródła Pyłu, nieświadomi iż przyczynią się do powstrzymania Kościoła przed jego zniszczeniem i wplątani zostaną w zaciekłą wojnę między niebem 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   sandra5c
   Czas publikacji:
   czwartek, 12 maja 2011 07:12
 • poniedziałek, 04 kwietnia 2011
 • niedziela, 03 kwietnia 2011
  • Moja przyjaciółka....

   Moją najlepszą przyjaciółką jest klara

   nigdy nie kł.ocimy się a jak już no to nie trwa to długo

   zawsze razem sie bawimy w sobotę i niedzielę no i czasami w dni szkolne

   nasze wspólne zainteresowania:

   jazda na rowerze, jazda na rolkach, wspólny taniec, granie w koszykówkę i siatkówkę, czytanie ksiaążek

   mamy tez podobne cechy charakteru

   No to wszystko o nas a i oczywiście mamy pewne tajemnice których nie mogę wam zdradzić...

    

    

    

   ps.Nie lubimy też pewnych osób!!!!????????

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sandra5c
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 kwietnia 2011 09:25
 • sobota, 02 kwietnia 2011